Istraživački zadatak: Koje proljetnice rastu u kalničkom kraju?

Naši najmlađi, učenici 1. i 2. razreda posjetili su obližnje šume i livade. Kroz mjesec ožujak, učenici su istraživali koje to proljetnice rastu u kalničkom kraju. Učenici su bili u potrazi za  visibabama, jaglacima, šafranima, ciklamama, ljubičicama, zvončićima, cica-macama, kukurijecima i pasjim zubima. Temeljem vrijednih nalaza istraživanja 21 učenika, možemo zaključiti kako u kalničkom kraju najviše cvatu jaglaci, visibabe i ljubice. Učenici su u manjoj mjeri uočili ciklame, šafrane i kukurjeke, a proljetnicu pasji zub nije uočio nitko od učenika. Jedan od mogućih razloga je taj što su biljke pasji zub i ciklama vrlo slične.

Osim same potrage za biljkama, učenici su trebali istražiti i točna imena pojedinih proljetnica. Gotovo svi učenici znali su imenovati jaglac, visibabu, ljubičicu i cice-mace. Ukoliko učenici nisu bili upoznati s nazivom proljetnice, bili su slobodni istražiti naziv u knjigama, udžbenicima, internetu ili upitati svoje bližnje. Najviše nedoumica pri imenovanju učenici su imali s kukurjekom i pasjim zubom. Mogući razlog tome je i činjenica da se radi o rijetkim biljkama.

Cilj ovog istraživačkog zadatka bio je potaknuti učenike na istraživanje prirodne raznolikosti u svojoj okolini. Uz iskustveno učenje, učenici su imali prilike provesti na svježem zraku te se zabaviti. Svoje istraživačke nalaze učenici su potkrijepili i crtežima najdražih proljetnica.

Ovaj istraživački zadatak proveden je u sklopu školskog projekta „Čuvam prirodu“ kojeg financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

objavio: Zlatko Smetiško   datum: 12. 4. 2024.