Božićne radionice - Oteto Zaboravu

Ove godine u našoj školi organizirane su božićne radionice za roditelje i djecu. U goste su nam došle članice i članovi pjevačkog zbora umirovljenika „Kalnički slavuji“, odnosne naše bake, djedovi, tete i stričevi.

U radionicama nastali su mnogobrojni tradicionalni ukrasi i radovi kojima ćemo ukrasiti našu školu, ali i scenu povodom božićne priredbe.

Cilj nam je oteti zaboravu izradu starinskog nakita za bor, te općenito božićne običaje našeg kraja.

Najmlađi su sijali pšenicu koja je nezaobilazni ukras za božićni stol, izrađivali boriće i zvjezdice od papira, božićne lučice tzv. svijećnjake.

Oni nešto stariji izradili su prigodne aranžmane te kuglice tehnikom dekupaž.

Najuzbudljivija radionica bila je izrada ruža od papira. Prema riječima naših baka, ruže su bile najpoznatiji nakit za bor u našem kraju.

Bake su nam strpljivo pokazivale način izrade ruža, ali nam i ukazale na vrijednost takvih ukrasa i važnost očuvanja običaja.

Muški članovi izradili su tzv. lucinski stolec. Čemu služi i koju ulogu ima u vrijeme božićnih blagdana moći ćete saznati na našoj božićnoj priredbi.

Sudjelovali smo i u posebnijoj radionici izrade likova za jaslice od komušine klipa kukuruza.

Zahvaljujemo svima koji su se odazvali u radionice i prenijeli svoje znanje na mlade naraštaje.                                                                                                                             Novinarska grupa

objavio: Zlatko Smetiško   datum: 14. 12. 2017.